جمعیت قورباغه ها در سراسر جهان در نرخ بی سابقه ای رو به کاهش گذاشته و تقریبا یک سوم گونه های دوزیستان در معرض تهدید می باشند.
سایت های دیگر و اخبار
صفحه اصلی درباره ما - اهداف و تماس بخش کودکان یاری و حمایت امکانات - راهنما و قوانین استفاده از سایت دوزیست چیست؟ تاریخچه تکامل رده بندی دوزیستان زیست شناسی و فیزیولوژی اکولوژی و رفتارشناسی دوزیستان خاورمیانه دوزیستان ایران اهمیت دوزیستان عوامل تهدید کننده دوزیستان چگونگی حفاظت از دوزیستان تراریوم وسایل و تجهیزات تراریوم ‌‌پروژه ها و همکاری ها کتاب ها زمان بندی سفرهای آموزشی سایت های دیگر اخبار 

دوزیستان مهره دارانی هستند که 350 تا 400 میلیون سال پیش از ماهی ها تکامل پیدا کرده اند. آن ها بعضی از مشخصه های ماهی ها را به ارث برده اند و بیشتر آن ها برای مهم ترین واقعه زندگی یعنی تولید مثل به آب نیازمندند.همه دوزیستان مشخصه های خاصی دارند که در آن ها معمول می باشد مثل داشتن مرحله لاروی آبزی، اگرچه بعضی از آن ها به آب برای تخم گزاری نیاز ندارند در عوض آن ها به صورتی تکامل پیدا کرده اند که تخمشان را در کپسول بگذارند و در چند مورد تخم ها را داخل بدن یکی از والدین قرار داهند.

با وجود این که شکل بدن آن ها بسیار متفاوت است، ولی بدن آن ها از پوستی پوشیده شده مه تنفی پوستی دارد.برای این منظور پوست باید مرطوب باشد که این کار توسط ترشحاتی که از غذه هایی که درست در زیر سطح پوست قرار دارند انجام می شود، برای همین اغلب دوزیستان هنگام لمس مرطوب هستند.

بسیاری از دوزیستان در مکان های مرطوب زندگی می کنند که از خشک شدن آن ها جلوگیری می کند. به هر حال بعضی از آن ها تکیه بیشتری به تنفس پوستی دارند و تعداد کمی از آن ها در صحراها زندگی می کنند زیرا که از لحاظ بدنی و رفتاری را با این مکان سازگاری هایی پیدا کرده اند.

به عنوان یک قانون کلی دوزیستانی که پوست های خشک تری دارند(مثل وزغ های جنس Bufo)، به نسبت آن هایی که پوست مرطوب دارند(مثل قورباغه های جنس Rana)  بیشتر تمایل دارند تا از شش ها خود استفاده کنند تا از پوست (تنفس پوستی). همچنین در یک مثال نقض تعدادی از دوزیستان (به ویژه نوت ها و سمندرها و همچنین تعداد کمی از قورباغه ها و سیسیلین ها) به طور کامل آبزی هستند و هرگز به طور داوطلبانه آب را ترک نمی کنند حتی بعد از دگردیسی به شکل بالغ.

گونه یابی:

با کلیک بر روی آلبوم می توانید تصاویر را مشاهده کنید. همچنین می توانید از طریق فرم زیر تصاویر را جستجو کنید.

calphotos

عکاس :
نام علمی :
نام انگلیسی :
شناسه عکس :
تعداد تصویر :
 

  
 
Free DHTML scripts provided by D